Лице, идентитет и стереотипи во филмска приказна

Од полската режисерка Малгоржата Шумовска ни пристигнува црната комедија „Лице“, за кој на минатогодишното Берлинале ја доби наградата од жирито.

Дејството во филмот „Лице“ (анг. Mug; пол. Twarz) што е делумно работен по вистинска приказна, е сместено во мал град во Полска.

Главниот лик е Јасел, кој сака хеви метал, својата девојка и кучето. Неговото семејство како и многумина во градот го сметаат за чуден. Тој работи на конструкција која треба да стане најголемата статуа на Исус во светот. Кога една тешка несреќа потполно ќе го уништи неговиот изглед сите погледи ќе бидат вперени кон него, додека Јасек поминува на првата трансплатација на лице во земјата.

„Сакав да раскажам приказна за човек кој го губи својот идентитет, а општеството го отфрла затоа што не можат да го препознаат“, изјави режисерката Шумовска.

„Апетитот да работам на комедии е сѐ поголем. Како старееме мислам дека повеќе се смееме на реалноста и не ги прифаќаме работите толку сериозно“, додава таа.

Филмот „Лице“ премиерно ќе се прикажува во домашните кина од четврток, 20 јуни.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарци кои совршено го отсликуваат светот во кој живееме

Читај повеќе