Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Лондонскиот музеј Хорниман ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени од Кралството Бенин во XIX век. Сопственоста на артефактите ќе биде доверена на нигериската влада.

Еден од бронзените артефакти кои ќе бидат вратени

Вкупно 72 артефакта ќе бидат вратени во Нигерија, вклучително и 12 месингани чинии познати како Бенински бронзи, месинган петел и клуч од кралската палата. Враќањето следува по барање на нигериската Национална комисија за музеи и споменици.

Музејот, кој се наоѓа во југоисточен Лондон, рече дека одлуката била донесена по консултации со заедницата, посетителите, учениците, научниците, експертите за наследство и уметниците од Нигерија и Обединетото Кралство. Тие рекоа дека враќањето на предметот е морален потег.

„Постојат јасни докази дека овие предмети се добиени насилно, а надворешните консултации го поддржаа нашиот став дека е морално и соодветно да се врати сопственоста на предметите на Нигерија“, рече Ева Салмон, директорка на музејот.

Минатата година Колеџот Џизс при Универзитетот Кембриџ, Универзитетот во Абердин и францискиот музеј Бранли на Нигерија и Бенин им вратија украдени вредни артефакти

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Свет

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Read more

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Read more

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуални напади врз гасоводите

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Читај повеќе

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Читај повеќе

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Читај повеќе

Театарските уметници од Србија, С. Македонија и Албанија стануваат дел од Отворен Балкан

Читај повеќе

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Читај повеќе

На 5 октомври во Крушево концерт „Со љубов за Тоше“

Читај повеќе

Зошто фунтата слабее?

Читај повеќе

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Читај повеќе

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Читај повеќе