Мадона по 34 години ја објави контроверзната откажана реклама за Pepsi

Одамна откажаната контроверзна реклама за Pepsi на Мадона конечно по повеќе од три децении се емитуваше, и тоа за време на доделувањето на MTV Video Music Awards во вторникот вечерта.

Првично снимена во 1989 година за да се промовира песната „Like A Prayer“, но подоцна беше повлечена откако спотот за песната предизвика гнев во јавноста.

Кралицата на попот му се заблагодари на Pepsi што дозволи рекламата да ја види светлината на денот, истовремено зборувајќи за нејзиниот непоколеблив уметнички интегритет.

„Пред 34 години направив реклама за Pepsi за да го прославам објавувањето на мојата песна 'Like A Prayer'“, напиша таа на Instagram.

„Рекламата беше веднаш откажана откако одбив да сменам која било сцена во видеото каде бакнувам Афроамерикански светец или палам крстови. Така започна мојата славна кариера како уметник кој одбива да го загрози својот уметнички интегритет“, продолжи таа.

Таа потоа му се заблагодари на Pepsi што „конечно ја сфатија генијалноста на нивната соработка“, со порака дека „уметниците се тука за да го нарушат мирот“.

Снимена главно во црно-бело, рекламата покажува многу помлада Мадона како седи пред телевизор со лименка Pepsi в рака додека се гледа себеси на ТВ екранот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madonna (@madonna)

Двеминутната реклама за прв пат се емитуваше на 2 март 1989 година - еден ден пред да биде објавен музичкиот спот за „Like A Prayer“.

Сепак, видеото „Like A Prayer“ брзо се покажа контроверзно бидејќи со своите слики и сексуални теми ги вознемири религиозните групи.

Наредниот месец Pepsi реши да ја откаже рекламата на Мадона откако беше преплавен со поплаки од потрошувачи кои погрешно веруваа дека музичкото видео и рекламата на Pepsi се едно исто.

Remote video URL
Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Музика

Мајли Сајрус повеќе не е русокоса: Пејачката изненади со промена по повеќе од 10 години

Read more

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на Супербоул 2024

Read more

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Read more

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Read more
 

Сцена

Мајли Сајрус повеќе не е русокоса: Пејачката изненади со промена по повеќе од 10 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на Супербоул 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Софија Вергара е „кралицата на кокаинот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе