Македонија има едни од најевтините патарини во Европа – а каде се бесплатни?

Додека патарините не се наплаќаат во Финска, Естонија и Монако, може да платите скапо за патување низ Франција или Италија.

Според една британска студија која анализирала колку треба да потрошиме за патување по автопати, мостови и тунели, Французите имаат највисоки патарини во Европа, додека во земји како Финска, Естонија и Монако се бесплатни, објави rs.n1info.com.

Во Естонија патарина се плаќа само за возила потешки од 3,5 тони.

Ако не сакате да трошите повеќе на патарини во Франција, Италија и Норвешка, ќе треба да тргнете по споредни патишта.

На пример, ќе платите околу 64 евра за патување од Париз до Марсеј на автопатот А6 / А7 (775 км). Италијанската рута од Милано до Неапол (773 км) чини 61 евро, додека Норвешка е на трето место според цените на патарините.

Од Боде до Осло треба да се издвојат околу 53 евра.

Северна Македонија е најисплатлива според британските истражувачи: од Петровец до Велес, патарината е околу 2,5 евра.

Кога станува збор за Србија, патарината од Суботица до Врање (531 км) е 1.960 динари (17 евра) за патнички возила.

Меѓу поевтините мостови е и тој што ги поврзува Норвешка и Шведска - чини околу 2 евра, а патарината за Грејт Сент Бернард во Швајцарија е околу 25,5 евра.

Најевтини се тунелот Созина во Црна Гора и пристанишниот тунел во Даблин, Ирска.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе