УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2024/2025

Македонија во барабанот 3 во жрепката за Лигата на нации

Филип Здравески
/ 04.12.2023 / 13:54

Македонската фудбалска репрезентација во февруарската жрепка ќе влезе од барабанот 3 каде се наоѓа заедно со Словачка, Северна Ирска и Кипар, репрезентации со кои нема да може да се падне.

Лошиот пласман во минатото издание ја смести Македонија во третиот барабан. Барем да бевме најдобри од сите што завршите на трето место во групите, ќе ја искористевме суспензијата на Русија за да бидеме барабан погоре во жрепката. Тоа сега го искористија Фарските Острови кои како најдобра од сите третопласирани отидоа барабан погоре, односно во вториот.

Од барабан 1 можни противници на Македонија ѝ се Романија, Шведска, Ерменија и Луксембург.

Од барабан 2 можни противници ни се Азербејџан, Косово, Бугарија и Фарски Острови.

Од барабан 4 можни противници ни се Белорусија, Естонија, Латвија и победникот од баражот помеѓу Литванија и Гибралтар, двомеч што ќе се игра во март.

Со сите можни противници имаме играно.

Жрепката ќе се одржи на 8 февруари во Париз, Франција во 18 часот. Првично жребот беше закажан за Мадрид, во престолнината на актуелниот победник на Лигата на нации, но беше преместен поради скандалот со бакнежот на претседателот на РФЕФ, Луис Рубиалес.

Комплетниот водич за жрепката во издание на УЕФА можете да го преземете во PDF тука.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе