КОШАРКАРСКА ПРВА ЛИГА 2019/20

Македонската кошарка оди во локдаун на неодредено време

Кошарката ширум државава оди во локдаун откако Федерацијата одлучи да ги прекине сите натпревари по препораките на Владата заради превенција од ширењето на Корона вирусот.

„Земајќи ја предвид моменталната состојба со појавата и ширењето на корона вирусот (COVID-19), како и препораките на Владата на РСМ и Светската здравствена организација, со цел да се заштити здравјето и безбедноста на играчите, тренерите, службените лица и навивачите, раководството на Кошаркарската федерација на Северна Македонија објавува дека сите натпревари во организација на Федерацијата од денеска, четврток, 12 март 2020 година, се одложуваат на неодреден временски период“, вели известувањето објавено на веб-страницата на Федерацијата.

„КФСМ ќе продолжи да ја следи состојбата на дневна основа и ќе ги оценува опциите за продолжување или не, на соодветните натпревари кога и ако ситуацијата тоа го дозволи“, завршува соопштението на Кошаркарската федерација.

Во најквалитетната домашна лига натпреварувањето застанува по 17. коло. Ливер е МЗТ со 31 бод пред Работнички и Гостивар кои имаат по 29. Викендов требаше да се игра 18. коло.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Кошарка

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Read more

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Read more

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Read more

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе