Македонската кошаркарска репрезентација 53-та на ФИБА ранг-листата

Македонската кошаркарска репрезентација се најде на 53. место во светскиот репрезентативен поредок.

По завршувањето на Европскиот шампионат кој од 1. до 18. септември се одржа во четири различни земји, Светската кошаркарска федерација (ФИБА) го направи и најновото рангирање на сениорските национални тимови.

– Без особени промени изгледа листата во европската кошаркарска зона. Со вкупно 195.3 освоени поени, Македонија е на 28. место во европската зона, односно едно место подолу во однос на претходното рангирање на ФИБА. Нашите противници во второто претквалификациско коло за Евробаскетот 2025, селекцијата на Данска е на 32. место на листата (179,7 поени), Словачка е 35, а Норвешка на позицијата број 39, објави КФСМ.

Во изминатиот период, „црвено-жолтите“ имаа половичен ефект. Два порази во квалификациите за Светскиот Куп (против Шпанија и Украина), додека во текот на август дојдоа и двете победи во вториот круг од претквалификациите за Евробаскетот 2025, против Данска на гостински и Словачка, на домашен терен.

Првопласираните три репрезентации на ФИБА-листата се: САД со 760,7 бодови, Шпанија со 758,9 и Австралија со 741,1 поен.  

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Кошарка

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Read more

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Read more

Јокиќ му одржа лекција по кошарка на Вембањама

Read more

Тежок пораз на Далас и Дончиќ, Леброн и Лејкерс изненадија во Кливленд

Read more
 

Спорт

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Читај повеќе

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе