Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Францускиот претседател Емануел Макрон го претстави „историскиот план“ за помош од 8 милијарди евра за производителите на автомобили загрозени од последиците од пандемијата со коронавирусот.

Овие пари треба да се искористат за модернизација на овој сектор од француската индустрија и земјата да стане предводник во производството на електрични автомобили.

„Државата ќе даде нешто повеќе од 8 милијарди евра за овој сектор“, вети Макрон за време на посетата на фабрика за автоделови во северна Франција.

Макрон рече дека целта е со оваа помош Франција да стане прва земја во Европа по производство на „чисти автомобили“ во наредните пет години, со повеќе од 1 милион произведени електрични и хибридни автомобили годишно.

Макрон најави зголемување на „еколошките субвенции“ за купување електрични возила на 7.000 евра за граѓаните и 5.000 евра за компании, како и субвенции од 2.000 евра за возила на хибриден погон.

Од гигантот Renault побара „гаранции“ за иднината на вработените во две фабрики чија судбина е неизвесна. Нагласи дека државниот кредит од 5 милиони евра за Renault „не може да биде одобрен“ пред исходот од преговорите во овие фабрики. Преговорите се очекуваат следната недела.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Авто новости

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Автомобили

 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе