Малку поинаков рецепт: Мусака со пилешко месо

Малку поинаков, но вкусен рецепт за мусака.

Потребни состојки:

1,5 кг компири

500 г пилешко бело месо

1 кромид

3 јајца

400 мл јогурт

100 г кашкавал

50 г пармезан

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо на ситни коцки. Пропржете го ситно исечканиот кромид, па откако ќе добие убава боја додајте го пилешкото месо, посолете, зачинете и динстајте околу 10 минути.

Излупете ги компирите, исечете ги на кругови со средна големина. Варете ги околу 7 минути, па процедете.

Изматете ги јајцата, додајте јогурт и посолете. Премачкајте ја тавата со масло. Додајте компири, па нарендајте кашкавал. Потоа, ставете го пилешкото месо, додајте ја смесата од јајца и јогурт и пак кашкавал.

Ставете го остатокот од компирите, додајте рендан пармезан и прелијте со остатокот од смесата од јајца и јогурт.

По желба може да додадете и малку сечкан магдонос. Печете на 180 степени околу 30 минути.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе