Манчестер: Тестирана посебна патека за пешаци со мобилни телефони

Во Манчестер е инсталирана првата пешачка патека за оние кои пишуваат пораки или сурфаат на интернет додека шетаат со телефон.

Британската компанија AO Mobile во Манчестер ја инсталираше првата „mobile lane“ патека за пешаци кои користат мобилни додека се во движење. Патеката долга 75 метри била во функција само 24 часа, но компанијата е задоволна од позитивната реакција на корисниците и верува дека вакви патеки во иднина би можеле да се најдат во многу европски градови.

Инспирацијата за ваква патека потекнува од истражување кое открива колку многу Британците се невнимателни додека пешачат и користат мобилни. Истражувањето открило дека 96 проценти од Британците доживеале негативно искуство бидејќи не обрнале доволно внимание додека ги користеле мобилните и пешачеле.

Во истражувањето учествувале 1.500 луѓе. Околу 29 проценти од нив признале дека удриле во улична светилка додека го користеле мобилниот телефон.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Чек дис аут

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Read more

Светот пред 250 милиони години

Read more

Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Магазин

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе