Марс влезе во Водолија: Големи промени нè очекуваат до 22 март

На 13 февруари Марс, планетата на желбата и акцијата, влезе во Водолија и таму ќе остане до 22 март.

Кога Марс се движи низ хороскопскиот знак Водолија, може да почувствувате засилена солидарност и нагон да ги предизвикате авторитетите, како и да се залагате за колективните слободи.

Водолија, воздушен знак поврзан со револуција, и Марс, планетата на акцијата, ги инспирираат поединците да се стремат кон промени во голем обем, користејќи ја моќта на зборовите наместо физичката сила.

Преку јазикот и говорот, луѓето можат да се спротивстават на угнетувањето и да го изразат своето несогласување. За време на овој транзит, моќта на умот ќе биде најважна, што ќе го поттикне колективот да ја искористи својата интелигенција за да се спротивстави на авторитетот и да ги потисне оние на власт кои не се согласуваат со нивните ставови.

Иновативните идеи се од суштинско значење за време на овој транзит, па затоа е време да се подготви иднината и да се разбере како технолошкиот, научниот и политичкиот напредок може да го промени светот. Луѓето ќе се здружат и ќе сакаат да работат на проекти тимски наместо индивидуално.

Оваа година Марс во Водолија ќе создаде силно влијание. На 14 февруари, Марс ќе црпи сила од доминантните сили на Плутон, влевајќи чувство на моќ да донесе универзална промена. Клучно е да бидеме свесни за нашите зборови и постапки, бидејќи овие енергии можат да откријат аспекти од нашата личност со кои можеби не се гордееме.

Нашата цел треба да биде да им помогнеме на другите и да донесеме позитивни промени во светот. Иако можеби ќе треба да ги потврдиме нашите желби и страсти, од суштинско значење е да се фокусираме на заедницата и да работиме кон поголемо добро. Овој период нуди значајна можност за зајакнување и трансформација; затоа, од витално значење е енергијата да биде насочена кон позитивен раст и еволуција.

Важни астролошки датуми:

13 февруари: Марс влегува во Водолија, менувајќи ја нашата енергија во следните пет недели.

14 февруари: Марс и Плутон се обединуваат во Водолија, што се случува на секои две години (но во различни знаци). Желбите ќе се засилат на Денот на вљубените, ќе биде време на страст.

22 февруари: Марс и Венера формираат конјункција во Водолија. Последен пат овие две планети се поврзале на 6 март 2022 година - исто така во истиот знак. Поволно време е да се поврзете со другите и да ги изразите вашите желби. Слични теми од 6 март 2022 година ќе се одржат на 22 февруари, затоа очите и ушите нека ви бидат отворени.

27 февруари: Марс е во квадрат со Јупитер, поради што е неопходно да се избегнат претерани расправии и исцрпеност. Додавањето непотребен стрес или притисок на нашиот пристап може да доведе до овие негативни исходи. Затоа, неопходно е да се грижиме за тоа колку енергија вложуваме и да одржуваме балансиран начин на живот.

4 март: Марс е во секстил со Северниот јазол на судбината, давајќи ни самодоверба и поттик да ги туркаме работите напред и да се бориме за нашите верувања.

9 март: Марс во аспект на Уран, нè турка да спроведеме промени не само во личниот живот, туку и во светот.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Живот

Дали сте подготвени за второ дете?

Read more

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Read more

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Read more

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Read more
 

Магазин

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе