McDonald's ја напушта Русија по 30 години

Американски McDonald's соопшти дека започнал процес за продажба на својот бизнис во Русија по триесет години работа во земјата.

По руската инвазија на Украина, најголемиот светски ланец за брза храна одлучи да ги затвори своите 847 ресторани во Русија во март и имаше месечни загуби од 50 милиони долари. Сега очекува да има безготовински трошок од околу 1,2 до 1,4 милијарди долари.

Одлуката да го продаде својот имот во Русија, вклучувајќи ја и култната локација на плоштадот Пушкин во центарот на Москва, укажува на големото повлекување на култниот западен бренд. Некогаш симбол на процутот на американскиот капитализам, првата филијала на McDonald's во Советскиот Сојуз на умирање, беше отворена во 1990 година. На отворањето присуствуваа повеќе од 5.000 луѓе.

Како се чекаа редици за првиот McDonald's во Русија во 90-тите?

McDonald's вели дека бизнисот во Русија повеќе не е одржлив

McDonald's соопшти дека сака да ги продаде сите свои ресторани во Русија на локален клиент, но ќе продолжи да ја задржува трговската марка.

„Хуманитарната криза предизвикана од војната во Украина и забрзаното и непредвидливо деловно опкружување го наведоа McDonald's да заклучи дека континуираното поседување бизнис во Русија повеќе не е одржливо“, се вели во соопштението.

Компанијата соопшти дека ќе се погрижи нејзините 62.000 вработени во Русија да продолжат да добиваат плата до завршување на трансакциите.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Бизнис

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more
 

Вести

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе

Одземени лиценците на БЕГ и за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Читај повеќе

Русија не може да го плати надворешниот долг за првпат по Октомвриската револуција од 1917 година

Читај повеќе

Употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е ненамерна грешка, велат од Кабинетот на Макрон

Читај повеќе

180 ковид-позитивни во изминатите три дена, починати нема

Читај повеќе