Менува репрезентации како чорапи: Играл за Косово, па за Албанија, а сега за Македонија

Филип Здравески
/ 29.09.2022 / 19:36

На последниот собир на македонската репрезентација за играчи до 19 година се појави и Шабан Зенку. И тука не би имало ништо необично сѐ додека не се погледне неговото минато репрезентативно CV.

Се работи за 18-годишен играч од средниот ред кој настапува во младинските категории на бундеслигашот Борусија од Менхенгладбах. Шабан Зенку е роден во Кичено на 8 февруари 2004 година, но неговиот репрезентативен пат почнал во Косово.

Прво добил повик и настапил за У18 репрезентацијата на Косово. Тоа било годинава. Но, потоа стигнал повик од Албанија У18, па се преселил во таа репрезентација.

ФФМ дознала дека Зејнку е всушност кичевчанец, па го контактирала во обид да го премисли и да ги брани боите на својата родна земја. Зенку прифатил, па во само една календарска година успеал да облече дрес на дури три различни репрезентации.

URL

За Македонија У19 веќе настапи на пријателските против Кипар одиграни во саботата и понеделникот во Скопје. Настапи на двата натпревара, а на вториот постигна и гол од слободен удар (Македонија победи со 3:2).

„Добив покана од сите три репрезентации и стекнав искуство од сите. Многу ми се допадна, особено во Македонија и среќен сум што со мојот гол ѝ помогнав да победи“, изјави Зенјку говорејќи за косовскиот портал GazetaBlic Sport.

„Поминав убаво, но кратко време во Косово. Добив покана и ја прифатив и видов се. Сепак, јас сум од Кичево, па поинаку е да се игра за Македонија“, додаде.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Фудбал

Роналдо го „изгуби компасот“, се закани дека ќе ја напушти репрезентацијата

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more
 

Спорт

Роналдо го „изгуби компасот“, се закани дека ќе ја напушти репрезентацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе