Меркел: Европа мора да произведува нови авиони и тенкови

Берлин, 10 ноември 2019 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика европските држави да развијат нови системи за вооружување, вклучувајќи борбени авиони и тенкови.

– Во иднина заедно ќе развиваме одбранбени системи, вклучувајќи борбени авиони и тенкови. Германија и Франција во таа смисла се на самиот врв, изјави Меркел за време на своето традиционално неделно обраќање до нацијата, овојпат по повод 64-годишнината од основањето на Бундесверот (армијата на Германија).

Според неа, судирот во Украина и „анексијата на Крим“ повторно го актуелизираа прашањето на одбраната и соработката во воените сојузи, посебно во НАТО.

Меркел истакна дека германската безбедност е гарантирана со постоењето на Бундесверот, затоа оружените сили треба да добијат неопходни финансиски ресурси за својот развој.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Свет

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Read more

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Read more

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Read more

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Read more

Вести

  • play_arrow

Ангелов: Со Апасиев и Петровски дебатираме жестоко, а потоа пиеме кафе

Читај повеќе

Вучиќ: Државата ќе ги заштити мирот и стабилноста од хулиганските напади

Читај повеќе

Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Читај повеќе

Се преврте комбе со мигранти кај Струмица

Читај повеќе

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Читај повеќе

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Читај повеќе

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Читај повеќе

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Читај повеќе

Сончево и топло до 33 степени

Читај повеќе