Меркел по вторпат негативна на тестот за коронавирус, но останува во карантин

Германската канцеларка Ангела Меркел по вторпат е негативна на тестот за коронавирус, но лекарите одлучија таа и натаму да остане во карантин, најмалку до почетокот на следната недела.

-Германската канцеларка и натаму работи од домашниот карантин и најдоцна до почетокот на следната недела уште еднаш ќе се тестира на коронавирус, изјави портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт.

Од владата соопштија дека Меркел своите обврски ги извршува од дома.

Во текот на утрешниот ден таа треба да учествува на две видеоконференциски средби: прво со претседателите на држави и влади на земјите од групата Г-20, а потоа и со лидерите на Европската унија.

Тема на двете средби ќе биде борбата против пандемијата од коронавирусот. 

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Свет

Во еден ден починаа повеќе од 1.000 луѓе од COVID-19 во Мексико

Read more

Продолжија протестите против расизмот во САД, се уриваат статуи на политичари и генерали расисти

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Автомобил паднат од мост исфрлил воз од шини во Шпанија

Read more

Вести

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

Читај повеќе

Предложени парични казни за 17 лица во Скопје

Читај повеќе

Во еден ден починаа повеќе од 1.000 луѓе од COVID-19 во Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Продолжија протестите против расизмот во САД, се уриваат статуи на политичари и генерали расисти

Читај повеќе

Мицкоски призна дека бил во ресторан во Дебар Маало

Читај повеќе

Потпишани договорите, домашната платежна картичка преку девет банки

Читај повеќе

Зголемениот број на заболени го врати полицискиот час

Читај повеќе

Сончево и потопло со умерен ветер

Читај повеќе

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Читај повеќе