Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Meta во наредните денови ќе ја укине функцијата која досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Facebook на Instagram.

Компанијата ја воведе оваа можност во 2020 година, а сега без да наведе причина ќе ја исклучи интеграцијата меѓу платформите. Оваа одлука би можела да биде потег за избегнување на регулаторните последици во Европската Унија.

Интеграцијата меѓу платформите беше најавена во 2019 година и оживеа во 2020 година, со што се избришаа границите меѓу двете најпопуларни услуги на компанијата Meta. Но, Messenger и Instagram сега повторно се разделуваат, што значи дека нема да може да започнете нов разговор или преку Instagram да им се јавите на вашите пријатели на Facebook.

Оние кои имаат постоечки разговори со Facebook профили на Instagram ќе можат да ги задржат, но само во read-only верзија.

Покрај тоа, корисниците на Facebook повеќе нема да можат да го видат статусот на вашата активност, како и извештајот за прочитана порака.

Конечно, сите постоечки разговори со Facebook профили нема да бидат преместени во сандачето на ниту една платформа.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Интернет

YouTube Shorts сега овозможува сечење и ремиксирање видеа

Read more

Хакерите го користат ChatGPT за да ги усовршат сајбер нападите

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата во вашиот дом или канцеларија?

Read more

Три милиони четки за заби извеле хакерски напад на швајцарска фирма - милион евра штета

Read more
 

Гик

Паметниот прстен на Apple ќе ги контролира другите уреди на компанијата

Читај повеќе
  • filter

Во Бугарија откриена гробница стара 1.800 години: Раскажува тажна семејна приказна

Читај повеќе

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Читај повеќе

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Читај повеќе

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Читај повеќе

Пронајдена најголемата змија во светот

Читај повеќе

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Читај повеќе

Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Читај повеќе

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Читај повеќе