Мета: Во Корча лица со тешки криминални досиеја добиваат лични карти со лажни податоци

Албанскиот претседател Илир Мета на попладневната прес-конференција искажа сериозни обвиненија дека во округот Корча на „лица со рекордни криминални досиеја им се издавале лични карти со имиња на обични граѓани, пред се припадници на малцинствата“.

– Во областа Корча, на граѓаните со криминални досиеја им се дадени лични карти со податоци на други лица. Вакви документи за идентификација им се издавани на странски и албански граѓани. Оваа мрежа е откриена од други земји и претставува скандал во Северна Македонија. Албански граѓани ги украле личните податоци на македонски државјани без нивно знаење. Неколку државни службеници и полицајци се уапсени во Северна Македонија, каде истрагата е во тек, рече Мета.

Тој ги повика сите службени лица да бидат внимателни, а лицата со лажен или украден идентитет да не се појавуваат на избирачките места на 25 април.

– Апелирам до сите службеници да внимаваат да не се појавуваат на избирачките места со лажни или украдени документи за идентификација или со употреба на документи на други гласачи. Побарав од обвинителството и Централната изборна комисија веднаш да ја започнат истрагата со преземање мерки за оваа незаконска криминална активност без нарушување на интегритетот на изборниот процес, порача тој.

Предупреди дека „кој ќе се обиде да го загрози гласот, ќе се најде во затвор“.

– Оправдувањата не се прифаќаат. За злоупотребите не и не, рече Мета.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Регион

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Read more

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Read more

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани со руската и кинеската вакцина

Read more

Радев: Предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе