Microsoft ќе отпушти 11.000 вработени

Microsoft планира да отпушти 11.000 вработени, а некои од работните позиции во човечки ресури и инженерство ќе бидат целосно укинати.

Отпуштањата во Microsoft доаѓаат по сличните најави во технолошките гиганти како Amazon и Meta, кои најавија отпуштања поради намалувањето на побарувачката и влошувањето на економската ситуација, како и намалување на пазарот на персонални компјутери.

Потегот на Microsoft покажува дека овој тренд би можел да продолжи со отпуштања во технолошкиот сектор.

Британскиот Sky News повикувајќи се на свои извори наведува дека Microsoft ќе отпушти околу 5% од својата работна сила или околу 11.000 вработени. Компанијата има 221.000 вработени, од кои 122.000 во САД и 99.000 во остатокот од светот.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Бизнис

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе