Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Evergreen, компанијата чиј брод Ever Given заглави во Суецкиот Канал и предизвика блокирање на сообраќајот, ќе мора да плати огромна штета.

Се проценува дека блокадата на Суецкиот Канал спречи минување на товар вреден 9,8 милијарди долари секој ден.

Речиси седум дена по заглавувањето и после неколку неуспешни обиди, Ever Given беше поместен и можеше да заплови, но товарниот брод сè уште не го напуштил каналот. Египетските власти го чуваат бродот во каналот сè додека сопствениците не се согласат да платат милијарда долари отштета.

„Бродот ќе остане тука сè додека истрагата не заврши и не се исплати отштета. Се надеваме на брз договор“, изјави генералот Осама Раби.

URL

Отштетата треба да ги покрие трошоците за користење на опремата со која е отстранет бродот, да се плати работната сила, како и штетата предизвикана во каналот. Египетските власти исто така започнаа истрага за причината за инцидентот.

Бродот беше поместен благодарение на плимата и осеката, работата на багерите, бродовите за влечење и други машини.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе