Милијардер на вработените им даде подарок вреден 23,5 милиони евра

Милијардерот Метју Молдинг заработи 930 милиони евра откако рипна цената на акциите во неговата компанија The Hut Group, основана во 2004 година. Во изминатите 16 години тој заработи вистинско богатство.

Неговата компанија продава низа производи, од козметички до протеински додатоци за исхрана. Покрај тоа, токму неговата компанија стои зад брендовите како Honde и Nestle.

За него британските медиуми пишуваат дека никогаш не заборавил од каде потекнува и дека е израснат во работничко семејство. Целата годишна плата од 840.000 евра ја донира во хуманитарни цели.

Има дадено 11 милиони евра за борба против короната и повеќе од 2 милиони евра за медицинските работници кои се на првата борбена линија против вирусот.

Се грижи и за неговите вработени. Минатата година вработените во The Hut Group од Манчестер меѓу себе поделија акции од компанијата вредни 23,5 милиони евра, а некои од нив станаа мултмилионери поради тоа. Никој не доби помалку од неколку стотина илјади евра.

Меѓу нив е и неговата асистентка која заработи толку многу што може да се пензионира на 36 години.

Откако компанијата е основана во 2004 година, на вработените им се поделени петина од акциите.

Молдинг е во среќен брак, а редовно со семејството, сопругата и децата, оди на луксузни одмори на Малдиви.

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Живот

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе