Милионерот кој живееше скромно: Чарли Чаплин

На денешен ден во 1977 година почина Чарли Чаплин, актер, сценарист, режисер и продуцент, еден од најголемите уметници во филмската историја. Снимил 75 кратки и долгометражни филмови, а во 1972 година бил награден со Оскар за животно дело.

И покрај милионите кои ги заработил, живеел скромно. Неговата куќа во Холивуд ја нарекувале „распадната“ бидејќи е направена од работници од студиото, по негов нацрт. Но, била одлична за снимање.

„Сè што ми е потребно за да направам комедија е парк, полицаец и убава девојка“, зборуваше славниот комичар.

Неговите комедии претставуваат и сериозни социјални приказни и критики на општеството.

Животот на Чарли не бил лесен, всушност раното детство го минал во тешка сиромаштија. На петгодишна возраст за првпат се појавил на сцена, пеел и ги заработил првите пари.

„Бев многу свесен за срамот на нашата беда. Дури и најсиромашните деца во недела имаа вечера, печеното месо во домот значеше углед, тоа беше ритуал по кој се разликуваше една сиромашна класа од друга. Оние кои не можеа да си дозволат вечера во недела беа припадници на класата просјаци, а ние бевме токму тоа“, има напишано Чарли за тој период.

Сепак, никогаш не ја загубил способноста со која истовремено ја терал публиката да се смее и да плаче. Не снимал според пишано сценарио сè до пред крајот на кариерата. Идејата ја развивал во од, па затоа имало безброј повторувања на сцените. Никогаш не објавил филм од кој не бил целосно задоволен.

Се женел четири пати и имал 11 деца. Бил обвинуван, прогонуван поради политика и поради неговиот однос кон жените.

За неговиот 70-ти роденден, на 16 април 1959 година Чарли Чаплин ја напишал поемата „Кога навистина почнав да се сакам себеси“.

Вака гласи последната строфа:

„Кога почнав да се сакам себеси,

сфатив дека нема потреба да се плашиме од конфликти, расправии, проблеми

бидејќи дури и ѕвездите понекогаш се судираат

па од тој судир се создава нов свет.

Денеска знам: Тоа се нарекува живот“.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Живот

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Како да се справите со претераното потење?

Read more

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Read more

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе