Мистериозен црн саркофаг стар 2.000 години ископан во Египет

Египет е познат како „лулка на цивилизацијата“ и во неговите археолошки наоѓалишта се ископани дел од најголемите откритија и историски тајни за човештвото.

Најновото откритие од дното на лулката е огромен саркофаг од црн гранит.

Локалните служби во областа Сиди Габер во Александрија наидоа на гробот при рутински археолошки ископувања на локација каде треба да се гради нов комплекс згради.

Ковчегот со димензии 185 на 265 на 166 сантиметри е најголемиот најден досега во овој град.

Она што го прави овој сакрофаг уште помистериозен и посебен е фактот дека не бил отворен 2.000 години, пишува списанието „Smithsonian Magazine“.

Ограбувачи на гробници испеале да отворат неколку околни гробници низ вековоите, но овој огромен гроб останал недопрен бидејќи бил запечатен со смеса слична на малтер.

Се смета дека гробот откриен на околу 4,87 метри под површината, датира од времето на Птоломејската династија што владеела од 305 до 30 година пред н.е.

Биста од алабастер беше најдена во близина на саркофагот, најверојатно од човекот кој бил погребан внатре, иако уште не се знае чиј е најдениот гроб.

Археолозите со децении ја запоставуваа Александрија како локалитет, поради натрупаноста на големиот град каде живеат 5 милиони жители. Меѓутоа, имајќи ја предвид непобитната историска вредност на градот, сега се прават поголеми напори за „урбана археологија“.

 

реклама

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more
Градот одлучи: Дел од улицата „Даме Груев“ ќе поминува низ зграда

Градот одлучи: Дел од улицата „Даме Груев“ ќе поминува низ зграда

Read more
Судот во Хаг: Холандија делумно одговорна за смртта на 300 луѓе во Сребреница

Судот во Хаг: Холандија делумно одговорна за смртта на 300 луѓе во Сребреница

Read more
Австралија не постои и други бизарни географски теории на заговор

Австралија не постои и други бизарни географски теории на заговор

Read more

Вести

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Гик

  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе