Мобилните телефони влијаат лошо на менталното здравје на децата

Можеби на вашето дете му го купивте новиот смартфон, но не му направивте услуга кога во прашање е неговото ментално здравје.

Употребата на мобилните телефони негативно влијае врз здравјето на тинејџерите. Научниците набљудувале 13 000 тинејџери во над 1000 училишта во Англија. Дури 28% од девојчињата кои користеле социјални мрежи имале поголема анкциозност од останатите. Момчињата, исто тaка, но со помал процент од девојчињата.

Поминувајќи часови на друштвените мрежи, се намалува нивната физичка активност и доведува до губење на сон.

Социјалните мрежи сами по себе не се виновни за пореметувањата, но зачестената употреба може да има влијание на менталното здравје на девојчињата. Најмногу ги користат WhatsApp, Snapchat и Instagram.

Освен анксиозноста, тинејџерите чувствуваат тага, деконцентрација, недостаток од сон, вели Daily Mail. Употребата на социјалните мрежи доживеа експанзија помеѓу 2014 и 2015 година. Процентот на луѓе кои ги користат социјалните мрежи постојано се зголемува.

реклама

Живот

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Read more

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Read more

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Read more

Одржливата мода во фокусот на Моден викенд Скопје: Дали сме подготвени?

Read more

Магазин

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе