Морско оревче: Лековит зачин со кој треба да бидете внимателни

Морското или мускатно оревче е богато со антиоксиданси, кои штитат од развој на хронични болести и имаат антиинфламаторно дејство. Имаат и силно антибактериско и аналгетско дејство, па затоа тинктурите кои го содржат овој зачин се користат во масти и лекови против болки. Особено при ревматизам и механички повреди.

Добро е и за здравјето на бубрезите и црниот дроб бидејќи им помага да ги исчистат токсините, но и да ги растворат калцификациите кои можат да се наталожат во овие органи.

Неколку студии досега потврдија дека состојките на морското оревче, како и маслото добиено од него, можат ефикасно да предизвикаат апоптоза, односно клеточна смрт на рак на крвта, односно леукемија, со што се запира развојот на овој вид на болест.

Во народната медицина, мускатното оревче е високо ценето поради неговото антибактериско дејство, па затоа се користи во борбата против лошиот здив и таложењето на бактерии во устата. Содржи и еугенол, кој е главниот непријател на забоболката.

Поради екстремно високата содржина на магнезиум, меленото морско оревче во топлото млеко го решава проблемот со несоницата.

Симптоми на труење

Иако ова е скапоцен зачин кој може да го подобри општото здравје на многу начини, може да има и многу непријатни несакани ефекти. Ако го користите во мали дози, нема причина да се грижите, но претерувањето може да доведе до компликации, па дури и сериозно труење.

Предозирањето може да предизвика халуцинации, конвулзии, тахикардија и повраќање.

За да го искористите максимумот од морското оревче и да го избегнете ризикот од несакани ефекти, не смеете да ја надминувате дневната препорачана доза од 2 грама.

Исто така, овој зачин е строго забранет за трудници, како и за луѓе кои страдаат од епилепсија и тешки невролошки нарушувања.

Меленото морско оревче треба да се чува на суво место, во стаклена тегла, подалеку од извори на топлина и светлина. Вака чуван, останува свеж шест месеци.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Здравје

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Белиот ориз е лош за срцето кoлку и шеќерот

Read more

Дали смеете да јадете јајца ако имате висок холестерол?

Read more
 

Магазин

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Читај повеќе

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе