Морско оревче: Лековит зачин со кој треба да бидете внимателни

Морското или мускатно оревче е богато со антиоксиданси, кои штитат од развој на хронични болести и имаат антиинфламаторно дејство. Имаат и силно антибактериско и аналгетско дејство, па затоа тинктурите кои го содржат овој зачин се користат во масти и лекови против болки. Особено при ревматизам и механички повреди.

Добро е и за здравјето на бубрезите и црниот дроб бидејќи им помага да ги исчистат токсините, но и да ги растворат калцификациите кои можат да се наталожат во овие органи.

Неколку студии досега потврдија дека состојките на морското оревче, како и маслото добиено од него, можат ефикасно да предизвикаат апоптоза, односно клеточна смрт на рак на крвта, односно леукемија, со што се запира развојот на овој вид на болест.

Во народната медицина, мускатното оревче е високо ценето поради неговото антибактериско дејство, па затоа се користи во борбата против лошиот здив и таложењето на бактерии во устата. Содржи и еугенол, кој е главниот непријател на забоболката.

Поради екстремно високата содржина на магнезиум, меленото морско оревче во топлото млеко го решава проблемот со несоницата.

Симптоми на труење

Иако ова е скапоцен зачин кој може да го подобри општото здравје на многу начини, може да има и многу непријатни несакани ефекти. Ако го користите во мали дози, нема причина да се грижите, но претерувањето може да доведе до компликации, па дури и сериозно труење.

Предозирањето може да предизвика халуцинации, конвулзии, тахикардија и повраќање.

За да го искористите максимумот од морското оревче и да го избегнете ризикот од несакани ефекти, не смеете да ја надминувате дневната препорачана доза од 2 грама.

Исто така, овој зачин е строго забранет за трудници, како и за луѓе кои страдаат од епилепсија и тешки невролошки нарушувања.

Меленото морско оревче треба да се чува на суво место, во стаклена тегла, подалеку од извори на топлина и светлина. Вака чуван, останува свеж шест месеци.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Здравје

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Read more

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Read more

Шест совети за здрав живот по педесеттата година

Read more

Треба да ги имате во домот: Билки кои ги ублажуваат стресот и напнатоста

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе