Можете ли да го замислите животот без мобилен телефон?

Едно од последните истражувања покажува дека седум од десет испитаници не можат да поднесат да бидат без мобилен телефон. Сите испитаници изјавиле дека во просек минуваат по три и пол часа дневно користејќи мобилен телефон.

Во истражувањето се испитани навиките на 2.000 сопственици на смартфони, а открива дека скоро 60 проценти од нив се чувствуваат посигурни со мобилните. Тројца од 10 испитаници изјавиле дека рутински го проверуваат мобилниот што се пробудат.

Според анкетата, седум од десет испитаници не можат да издржат без нивните мобилни. Двајца од пет испитаници ризикувале да се здобијат со повреди додека гледале во телефонот при трчање или пешачење.

Истражувањето покажале дека мобилниот најмногу се користи за праќање пораки, повици и разговори преку WhatsApp и слични апликации.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Живот

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Read more

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе