МЗ: 81% од хоспитализираните со COVID-19 и 78% од починатите се невакцинирани

Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 340 лица, a од нив 81% не се вакцинирани, додека 19% се вакцинирани. Во исто време, 78% од починатите лица од COVID-19 биле невакцинирани, а само 22% примиле вакцина, се вели во анализата објавена од Министерството за здравство за вакцинирани од позитивните случаи со COVID-19 во период од 6 август 2021 година до 13 јануари 2022 година.

За вакцинирани се сметаат лицата кај кои се аплицирани две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втората доза вакцина.

Од Министерството потенцираат дека изминативе неколку недели, притисокот врз болниците е намален што се однесува до хоспитализациите, но зголемени се амбулантските прегледи, кои се движат и до стотина пациенти на ден во една установа.

Во период од 06.08.2021 до 13.01.2022 година на територија на државава како позитивни на COVID-19 се тестирани 85.593 граѓанин, од кои 37% биле целосно вакцинирани, односно 32.079 лица. Според статистиката за изминативе месеци, 53.514 граѓани, односно 63% од позитивните на COVID-19 не биле вакцинирани, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

Анализата на Министерството покажува дека смртноста кај невакцинираните е драстично поголема.

– Во период од 6.08.2021 до 13.01.2022 година 78% од починатите лица со COVID-19, биле невакцинирани, а само 22% примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас, посочуваат од Министерство.

Од Министерството за здравство укажуваат на важноста на вакцинација и апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи, како што велат, само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на SARS-CоV-2.

реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Македонија

Наместо зеленило и градинки, ќе никнат нови згради во Хром и Дексион

Read more

Претпладне претежно сончево, попладне можен дожд

Read more

Како се станува директор на ПОЦ?

Read more

Заедничка изјава на Пендаровски и претседатели на НАТО земји-членки за руската одлука за анексија на украински територии

Read more
 

Вести

Наместо зеленило и градинки, ќе никнат нови згради во Хром и Дексион

Читај повеќе

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот се вратени дома

Читај повеќе

Институт за војна: Драматични промени во Москва

Читај повеќе

Нов скок на цената на нафтата, се чека одлука на ОПЕК

Читај повеќе

Земјите од ЕУ почнаа координирано да ги викаат руските амбасадори на разговори

Читај повеќе

Партијата на Борисов води на изборите во Бугарија

Читај повеќе

Италија: Можеме да ја истуркаме зимата со сегашните количини гас

Читај повеќе

Претпладне претежно сончево, попладне можен дожд

Читај повеќе

Крах на технолошките компании: 258 милијарди долари „испарија“ за 24 часа

Читај повеќе