МЗ: 81% од хоспитализираните со COVID-19 и 78% од починатите се невакцинирани

Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 340 лица, a од нив 81% не се вакцинирани, додека 19% се вакцинирани. Во исто време, 78% од починатите лица од COVID-19 биле невакцинирани, а само 22% примиле вакцина, се вели во анализата објавена од Министерството за здравство за вакцинирани од позитивните случаи со COVID-19 во период од 6 август 2021 година до 13 јануари 2022 година.

За вакцинирани се сметаат лицата кај кои се аплицирани две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втората доза вакцина.

Од Министерството потенцираат дека изминативе неколку недели, притисокот врз болниците е намален што се однесува до хоспитализациите, но зголемени се амбулантските прегледи, кои се движат и до стотина пациенти на ден во една установа.

Во период од 06.08.2021 до 13.01.2022 година на територија на државава како позитивни на COVID-19 се тестирани 85.593 граѓанин, од кои 37% биле целосно вакцинирани, односно 32.079 лица. Според статистиката за изминативе месеци, 53.514 граѓани, односно 63% од позитивните на COVID-19 не биле вакцинирани, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

Анализата на Министерството покажува дека смртноста кај невакцинираните е драстично поголема.

– Во период од 6.08.2021 до 13.01.2022 година 78% од починатите лица со COVID-19, биле невакцинирани, а само 22% примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас, посочуваат од Министерство.

Од Министерството за здравство укажуваат на важноста на вакцинација и апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи, како што велат, само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на SARS-CоV-2.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Македонија

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Read more

Сончево, многу студено и ветровито

Read more

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Read more

Зошто Скопје треба да стане Зона 30?

Read more
 

Вести

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две недели

Читај повеќе

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Читај повеќе

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Читај повеќе

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Сончево, многу студено и ветровито

Читај повеќе

Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Читај повеќе

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Читај повеќе

Голем пад на вредноста на биткоин

Читај повеќе