На богатите им е досадно, па расте продажбата на Bentley и Lamborghini

Иако продажбата на автомобили минатата година претрпе штета поради затворањето на фабриките и другите нарушувања предизвикани со пандемијата, сепак продажбата на луксузни автомобили како Ferrari, Bentley и Lamborghini доживеа огромен раст кон крајот на 2020 година.

„Се занимавам со оваа работа веќе 40 години и сè уште не сум вакво нешто“, вели Брајан Милер, претседател на Manhattan Motors, застапник на ултра луксузни брендови.

„Во САД вкупната продажба на автомобилите падна за 10 проценти во однос на 2019 година. Дури и кога продажбата на автомобили во четвртото тримесечје силно би закрепнала, достигнато е нивото од четвртиот квартал на 2019 година“, изјави за CNN Тајсон Џомини од JD Power.

Сепак, продажбата на автомобили кои чинат повеќе од 80.000 долари е скоро двојно поголема во четвртото тримесечје во однос на минатата година. За автомобили кои чинат повеќе од 100.000 долари продажбата во САД порасна за 63 проценти во истото тримесечје, вели Тајсон. Тој смета дека богаташите не можеле да трошат пари на патувања, па се свртиле кон купување автомобили.

Така, Bentley минатата година оствари рекордни резултати, и покрај пандемијата и продаде 11.206 автомобили, стотина повеќе отколку во 2019 година. Посебно доживеа успех во Кина.

Lamborghini имаше најпрофитабилна година во историјата, во текот на годината продаде 7.430 возила.

Ferrari има рекордна количина на нарачки, иако продажбата опадна за 10 проценти.

Продажбата на Rolls-Royce опадна за повеќе од 26 проценти во однос на рекордната 2019 година.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Авто новости

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Read more

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Read more

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Read more

Citroën го претстави новиот C5 X

Read more
 

Автомобили

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави новиот C5 X

Читај повеќе

Што би купиле - постар половен автомобил со помалку поминати километри или понов со повеќе?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Mercedes AMG CLS 53

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе