На минус 50°C: Каков е животот во најладното место на светот?

Ојмјакон се смета за најладното населено место на светот. Станува збор за село во зафрлените источни краишта на Сибир во Русија.

Најниската температура таму била измерена во февруари, 1993 година и изнесувала 71,2 Целзиусови степени под нулата.

Тоа е број што ќе го видите испишан на сувенири од Ојмјакон. Иако никогаш повторно не била измерена олку ниска температура таму, зимите во ова село се прилично сурови и сосема е нормално во јануари да има температури околу -50°C.

Порано Ојмјакон било местото каде што сточарите застанувале за да може ирвасите да се напијат вода од блискиот термален извор кој никогаш не замрзнува, но денес таму има околу 500 жители.

Животот во зимските месеци не е лесен, но локалните жители се прилагодиле на екстремните услови.

Земјата е трајно замрзната во текот на целата година и речиси ништо не може да се одгледува во неа, па локалното население главно се храни со риба и месо од ирваси и коњи, како и млечни производи. Во шумите наоѓаат диви шумски овошја кои ги мешаат со смрзнато млеко и така го прават ојмјаконскиот специјалитет сличен на сладолед.

Во Ојмјакон не ви се доволни само еден пар ракавици и еден капут. Селаните се облекуваат во слоеви – многу, многу слоеви и парчиња облека.

Исто така не изненадува фактот дека не можете да стартувате автомобил, а и авионите не може да полетаат. Во текот на суровите зимски месеци локалните жители излегуваат дома само ако навистина мораат.

Чистиот воздух и домашната храна без индустриски преработки и додатоци придонесуваат жителите на Ојмјакон да бидат прилично здрави и имаат долг просечен животен век.

На ладното се навикнати дури и кучињата – тие можат да спијат на отворено дури и кога температурите паѓаат под -50°C.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more

Чек дис аут

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Read more

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Read more

Магазин

  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе