На три тркала до 110 км/час  - може да го возат и шеснаесетгодишници

Германската компанија Geparda го преобрази малиот автомобил Volkswagen Up во возило од категоријата L5e.

Оваа комбинација на букви и бројки значи можност автомобилот да се вози со дозвола од класа А1.

Мора да се признае, треба да направите неколку компромиси. Особено кога станува збор за погонската единица, бидејќи еднолитарскиот трицилиндарски мораше да се пригуши до 20 КС. За оваа изведба, конверзијата на Volkswagen Up има прифатлива максимална брзина: најбрзото што може да го помине е 110 км/час.

Производителот претпочита да не наведува колку време е потребно на Geparda за стандарден спринт до сто.

Со светло зелената боја и украсните риги, Geparda се обиде да го направи изгледот што е можно поспортски, но едно нешто се издвојува - покриените лакови на задните тркала. Горе изгледа како трицикл бидејќи има само три тркала.

Законската регулатива е виновна: тоа е единствениот начин да се добие возачка дозвола за помлади од 18 години. Geparda целата работа ја реши со двојни гуми на задната страна.

Во однос на удобноста и безбедноста, треба да се нагласи дека трициклот има клима уред и како и секој модерен автомобил доаѓа со ESP, ABS и воздушни перничиња.

Со цел да ги подобри возни карактеристики, Geparda избра H&R стабилизатор напред и пружини Eibach назад.

Сите знаат дека малиот VW Up повеќе не се произведува, па Geparda е принудена да купува половни автомобили за обработка. Ова возило на крајот чини околу 20.000 евра.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе