На Украинец му се расипа тенкот, па се јави во руски институт да побара помош

Макфакс
/ 03.10.2023 / 10:17

Од почетокот на руската инвазија на Украина, околу 200 руски тенкови Т-72Б3 паднаа во рацете на украинската армија. Овој тенк, произведен од Уралвагонзавод од Нижни Тагил, е еден од поновите руски тенкови.

Со овој модел на тенк, за разлика од на пример Т-64БВ, Т-80У или Т-72АМТ, Украинците немаат големо искуство. Кога локалните експерти наишле на проблеми кои не можеле веднаш да ги решат, украинскиот војник со прекар Кочевник решил да ја повика техничката поддршка на Уралвагонзавод.

Снимка од повиците на Кочевник објави Militarnyi Videonews, украински канал кој емитува вести за војната.

Кочевник служи во 54. механизирана бригада на украинската армија, која се бори околу Краматорск во Источна Украина и користи претежно опрема од советската ера, вклучувајќи тенкови Т-64 и борбени возила БМП. Таа поседува и дел од заробените руски тенкови Т-72Б3, пишува Форбс.

Кочевник најмногу ги тролаше Русите, но неговите замерки за тенкот од 45 тони беа реални. Од резервоарот течеше масло, компресорите не работеа, а електричниот механизам за вртење на куполата откажуваше, поради што екипажот беше принуден рачно да ја ротира куполата.

Оваа листа на дефекти може да укаже на неконзистентна изработка во фабриките на Уралвагонзавод.

Русин, кој се претставил како Александр Анатолијевич, кој очигледно не знаел дека Кочевник е украински војник, ветил дека ќе испрати список со проблеми до проектната канцеларија во Нижни Тагил, а исто така ќе контактира со производителот на мотори во Челјабинск.

Remote video URL
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе