Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Б.С.Б.
/ 26.05.2022 / 08:41

Најбогатиот Украинец Ринат Ахметов изјави дека ќе поднесе тужба против Русија за обесштетување за штетата нанесена на неговиот бизнис поради војната во Украина.

Во интервју за украински „Бизнис“, милијардерот наведе дека неговата работа претрпела штета во повеќе фабрики.

„По 24 февруари претпријатијата како „Азовстал“, Металуршки комбинат „Владимир Илич“, Луганска термоелектрана и десетина други индустриски и инфраструктурни објекти, како и објекти на зелена енергија, се целосно или делумно уништени или насилно е оневозможена нивната работа“, вели Ахемтов.

Според него, капитализацијата на овие објекти пред војната била десетици милијарди долари.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Read more

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more
 

Вести

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Читај повеќе

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе