Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Носењето заштитна маска во јавност помага во спречувањето на ширење на коронавирусот, но некои луѓе сепак имаат проблеми со нејзината употреба. Ја носат, но со неа ја прекриваат само устата, но не и носот.

Угледен германски виролог истакнува дека таквото користење нема никаква смисла.

„Ако носот остане откриен, честичките имаат директен пат до организмот и тоа е исто како да воопшто не носите маска“, вели д-р Јонас Шмит-Чанасит.

Додава дека целта на заштитната маска е да ги задржи честичките кои нејзиниот носител ги испраќа кога зборува, кашла или кива. Со тоа, другиот е заштитен од зараза. До одредена мера маската го штити и носачот од вдишување на туѓите честички.

Но, ако носот остане откриен, честичките имаат директен пат. Правилно е маската да не ја допирате со раце и да ја користите единствено со помош на лентичките за ставање или вадење.

Добро е да ја носите маската кога сте во близина на други луѓе подолго време, на пример во автобус. Можноста за зараза не е толку веројатна ако сте покрај некого во текот на пократко време.

„Десет до 15 минути, тоа е критичната точка“, вели докторот.

На многу места носењето заштитна маска е задолжително. Но, германскиот виролог вели дека и со маска треба да држиме физичка дистанца, бидејќи маските не ги носиме доволно цврсто за да нè заштитат од аеросолите, уште помали честички во воздухот кои лесно можат да дојдат до устата и од страничните отвори.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Здравје

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Read more

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Магазин

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Читај повеќе