Најлоши митови за вежбањето во кои треба да престанеме да веруваме

А.С.
/ 17.11.2022 / 20:17

Покрај илјадниците совети за правилно и ефикасно вежбање, кружат и митови што не ви помагаат да ја остварите вашата фитнес цел.

МИТ: No Pain, No Gain

„Без болка нема резултати“ е само еден од буквално и погрешно сфатените слогани. Точно е дека треба да почувствувате напон и кинењето на мускулните влакна може да резултира со блага болка, но болката не значи дека вежбањето е ефикасно. Воспалението на мускули од преголем напор сигурно не е напредок кон вашата фитнес цел.

МИТ: Колку повеќе се потиш, толку повеќе маснотии согоруваш

Сосема е во ред и здраво да се испотите за време на физичката активност, но потењето нема врска со топењето маснотии. Потта треба да биде споредна појава, не главна цел на вежбањето.

МИТ: Заменете ги протеинските оброци со протеински плочки

Режимот на исхрана наменет за дефинирање на мускулите е напорен и бара голема посветеност. Едноставната замена на протеински оброци со протеински плочки не само што нема да делува на ист начин, туку и може да се одрази на целокупното здравје на организмот.

МИТ: Тонирањето е за жени, билдањето е за мажи

Родовите норми немаат никаква врска со вашите фитнес цели. Тонирањето е дел од целосниот фитнес. Без разлика дали сте маж или жена, ако не сакате пренагласени мускули може само да одржувате здраво, тонирано тело, или пак да билдате само една целна група мускули.

МИТ: Кревањето лесни тегови ја зголемува дефиницијата на мускулите

Кревањето лесни тегови нема да изгради мускулна маса без разлика колку серии правите, така само согорувате калории. Дури и да има мали мускули под масното ткуво, нема да нараснат. Ако сакате значителна дефиниција на мускулите треба постепено да ја зголемувате тежината на теговите, не само бројот на серии.

МИТ: Стомачните вежби се доволни за дефинирани стомачни мускули

Добро, до некаде. Сите сме родени со стомачни мускули, но слојот масни наслаги ги крие. Иако е неспорно дека редовните стомачни вежби ги зајакнуваат овие мускули, ако не сте 10% под просечната содржина на масти, нема да ги видите стомачните мускули. Фокусирајте се на интензивни вежби што ги согоруваат маснотиите за да може да се дефинираат овие мускули. Начинот на исхрана исто така е многу важен, затоа едуцирајте се пред да си поставите фитнес цели.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фит

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Read more
 

Магазин

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе

Кој ќе биде најсреќниот месец во 2023 година за секој знак од Зодијакот?

Читај повеќе

Vogue го одбра најдобриот фустан во 2022

Читај повеќе