Најмалку 30 мртви во Јапонија, многу куќи уништени, 45 илјади домови без струја

Макфакс
/ 02.01.2024 / 08:04

Во силниот земјотрес што ја погоди централна Јапонија на Нова година загинаа најмалку 30 луѓе, а потрагата по преживеани под урнатините продолжува. Најмалку 45 илјади домови се без струја.

Сè уште не е јасно колкава е штетата ден по земјотресот.

Тоа беше најсилниот земјотрес во регионот во повеќе од четири децении, според Американскиот геолошки институт.

Куќите беа уништени, избувнаа пожари и војниците беа испратени да помогнат во спасувачките операции, изјави за медиумите владиниот портпарол Јошимаса Хајаши.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида доцна во понеделникот рече дека им наредил на тимовите за пребарување и спасување да направат се што можат за да спасат животи, иако пристапот до погодената област е тежок поради блокираните патишта.

Земјотресот доаѓа во чувствителен период за јапонската нуклеарна индустрија, која се соочи со жестоко противење од некои локални жители откако земјотресот и цунамито во 2011 година предизвикаа катастрофа во нуклеарната централа Фукушима.

Јапонија минатата недела ја укина оперативната забрана наметната на најголемата нуклеарна централа во светот Кашивазаки-Карива, која е надвор од функција од цунамито во 2011 година.

Агенцијата за нуклеарна регулација соопшти дека не се потврдени никакви неправилности во нуклеарните централи долж Јапонското Море.

Силен земјотрес ја погоди централна Јапонија во понеделникот, уништувајќи згради и принудувајќи ги жителите на некои крајбрежни области да се засолнат на повисоките места. Прелиминарниот земјотрес со јачина од 7,6 степени предизвика бранови високи околу еден метар долж западниот брег на Јапонија и бреговите на соседна Јужна Кореја.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе
  • play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Читај повеќе

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе