Свет

Најмалку осум жртви во земјотрес во Турција

23. февруари 2020 - 10:28 | МИА/КАЈГАНА

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во регион на турско-иранската граница.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече дека најмалку осум лица загинале, а пет други се повредени во земјотресот.

Меѓу загинатите има три деца. Во турските села погодени од земјотресот има урнати куќи.

Техеран пак, соопштува за 25 повредени од кои 10 биле хоспитализирани.

Земјотресот се случи во 05:52 часот по локално време на 101 километар источно од градот Ван, во Турција и 32 километри северозападно од иранскиот град Салмас. Земјотресот бил на длабочина од пет километри.

Според изјави на лица од локалното население, земјотресот траел околу 15-25 секунди.

Најмалку седум последователни земјотреси помеѓу 2,3 и 3,7 по Рихтер беа регистрирани во областа.

Коментирај