Најмалку петмина загинати во ракетниот напад во Сирија

„Најмалку петмина се загинати, а седум се ранети во американскиот напад на воздушна база во Сирија“, изјави Талал Барази, гувернер на провинцијата Хомс.

Тројца војници и двајца цивили загинале во ракетниот напад на САД врз воздушна база во Сирија, а седум лица се повредени. Опсерваторијата за човечки права чие седиште е во Лондон, објави дека во нападот загинале четворица војници, вклучувајќи и генерал на сириската армија.

САД по наредба на претседателот Доналд Трамп, утрово во 4:40 по сириско време, извршија ракетен напад врз воздушната база во Сирија, од каде според Американците полетале авионите кои во вторникот извршија напад со хемиско оружје во покраината Иблиб.

САД од бродовите во Средоземното Море испукале помеѓу 50 и 60 ракети врз базата.

Опсерваторијата за човекови права објави дека во нападот била причинета голема материјална штета, дека биле уништени десет хангари, магацин за нафта и воздухопловна база.

Во нападот со хемиско оружје, кое сириската армија негира дека го извршила, загинаа 86 лица, а 564 се повредени. 

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе