Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Ако сте најмладо или средно дете во семејството, подгответе се за непријатна вест – вашиот најстар брат или сестра веројатно се во право кога се фалат дека се најпаметни. Барем така вели науката.

Истражување објавено во Journal of Human Resources покажа дека првородените деца се многу подобри во когнитивни тестови од нивните браќа и сестри и тоа уште во најраното детство. Исто така се подобри кога станува збор за успех во училиштето и интелектуален успех, а сето тоа е резултат од вложувањата на родителите.

„Кога ќе го добијат првото дете родителите се стремат работите да ги прават на правилен начин и со самото тоа имаат поголема свест за нивната интеракција со првородените деца и вложувањата во нив. Со секое следно дете родителите се повеќе се опуштаат и обрнуваат помалку внимание на работите кои не се основна грижа“, објаснува Жи-Јеон Леман.

По првото дете родителите се порелаксирани

Иако родителите ги сакаат сите деца еднакво, првородените добиваат најмногу внимание кога станува збор за ментална стимулација. Освен тоа, првото дете со никој не треба да го дели вниманието и времето на родителите.

Експертите потврдуваат дека родителите околу првото дете вложуваат најголем труд бидејќи не знаат што ги чека, а притисокот од околината е огромен.

Кога родителите успешно го одгледуваат првото дете, со останатите деца се загрижени за други предизвици, на пример како да посветат еднакво време и внимание на помалото дете и слично.

Истражувањето покажало дека родителите минуваат помалку време читајќи им на помладите деца, како и учејќи ги на основните поими како азбуката или броењето. И додека ваквиот стил на одгледување не влијае на ставот и способноста на детето, сепак влијае на неговиот успех.

Вложувањето во интелектуалниот развој на првото дете има долготрајни позитивни ефекти на неговиот развој. Најстарото дете во повеќето случаи ќе има повисок коефициент на интелигенција од помладите браќа и сестри, а поголема е веројатноста, вели науката, подоцна во животот да стане директор или политичар.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Живот

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Read more

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Read more

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Read more

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе