Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Промената на времето често се одразува на кожата, особено на рацете. Кожата на рацете треба да се негува подеднакво како и на другите делови од телото бидејќи најмногу ги „издава“ годините.

Со овој домашен пилинг за раце ќе добиете мека, нежна и негувана кожа без да трошите пари на скапи козметички производи.

Состојки:

1 лажица кокосово масло

2 лажици сиров мед

1/4 шолја морска сол

1/4 шолја органски шеќер

1 лажица сок од лимон

Измешајте ги медот и кокосовото масло во еден сад. Во друг, помал сад, измешајте ги солта, шеќерот и сокот од лимон додека не добиете смеса слична на влажен песок. Додајте ја втората смеса во првата и мешајте додека текстурата не стане хомогена. Соберете го пилингот во тегличка со капак и чувајте го на суво и темно место.

Упатство за употреба

Земете од пилингот количина колку еден лешник. Измасирајте ги дланките 30 до 60 секунди со нежни движења. Не го заборавајте просторот меѓу прстите. Измијте со топла вода и исушете ги дланките со тапкање, не со бришење.

Кокосовото масло во требало да е доволно за да ја навлажни кожата, но ако чувствувате потреба за дополнителна хидратација, ставете тенок слој од кокосовото масло.

Повторувајте ја постапката еднаш до два пати неделно.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Живот

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Време е за отказ: 6 знаци дека работите во токсична атмосфера

Read more

Седум штетни митови за воспитувањето деца

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе