Науката има одговор: Зошто сме зависни од телефон?

Како одговор на прашањето зошто ви е толку тешко да го оставите телефонот, одговорот во најголем број случаи би гласел – затоа што сте зависни од него. Што вели науката за ова?

Секој пат кога ќе го земете телефонот в раце сте навлечени на одвлекување на вниманието, како поради паметниот дизајн на тие уреди и апликации, така и поради напливот на допамин (хормон одговорен за чувство на задоволство и среќа).

Меѓутоа, науката нуди нешто поинакво, алтернативно објаснување. Дали е можно нашиот мобилен уред да нè привлече не затоа што сме зависници, туку затоа што се обидуваме да го избегнеме гласот во нашата глава?

Оваа „хипотеза за бегање од сопствените мисли“ има смисла, барем така велат резултатите од неодамнешното истражување на социјалниот психолог Тимоти Вилсон од Универзитетот во Вирџинија.

Неговиот тим составил група луѓе во соба од која биле отстранети сите предмети кои можат да го нарушат вниманието: телефони, пенкала, хартија и слично.

Луѓето во следните 15  минути седеле во собата, сами со своите мисли. Тимот на Вилсон открил дека повеќето луѓе од групата ова искуство го оцениле како досадно, односно искуство во кое ни малку не уживале.

Научниците потоа направиле друг експеримент, со тоа што на масата во собата ставиле уред кој им овозможил на луѓето да се „пецнат“ себе со мини струен удар.

Крајниот резултат е следниот, за 27 проценти од жените и 67 проценти од мажите фактот дека мора да престојуваат во соба сами со себе била толку неподнослива што одлучиле сами себе да се „пецкаат“ со струја. Еден човек тоа го повторил дури 190 пати.

Вознемирувачкиот исход од ова истражување е сознанието дека повеќето луѓе попрво би се повредиле себе си отколку да останат сами со своите мисли.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Вести

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Read more

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Read more

Колкава моќ има „големата четворка“ - Amazon, Apple, Google и Facebook?

Read more

Гледајте го во живо лансирањето на роверот Perseverance на Марс

Read more

Гик

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Читај повеќе

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Читај повеќе

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Читај повеќе
  • filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

Читај повеќе

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Читај повеќе
  • filter

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Читај повеќе