Наутро или навечер? Научници открија кога треба да вежбаме за слабеење

А.С.
/ 15.02.2023 / 20:03

Можеби утринското вежбање не ви звучи привлечно, но шведски научници веруваат дека тренингот на почетокот на денот е најдобар за слабеење.

Иако нивната хипотеза се заснова на студија спроведена на глувци, тие велат дека резултатите би можеле да се покажат вредни и за луѓето.

Тимот од Институтот Каролинска ги проучуваше биолошките процеси кај глодарите кои беа принудени да трчаат наутро или навечер. Најактивен метаболизам имале глувците кои вежбале наутро. Резултатите беа објавени во списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.

Гените вклучени во разградувањето на мастите и термогенезата (производство на топлина) беа повеќе изразени кај глувците кои вежбаа наутро, што укажува на тоа дека има поголем ефект врз нивната метаболичка стапка. Овој телесен процес, кој ја претвора храната во енергија за дишење, размислување и движење, диктира колку калории согоруваме секој ден. Така, оние со подобар метаболизам согоруваат повеќе калории и имаат поголема веројатност да ослабат.

„Нашите резултати сугерираат дека утринското вежбање може да биде поефективно од вечерното вежбање во смисла на зајакнување на метаболизмот и согорувањето на маснотиите. Ова може да биде вредно за луѓето со прекумерна тежина, но потребни се повеќе студии за да се извлечат веродостојни податоци“, рече професорката Џулин Зират од Институтот Каролинска.

Тимот, во кој беа вклучени и истражувачи од Универзитетот во Копенхаген во Данска, се надева дека резултатите ќе помогнат да се направат тренинзите поефикасни, особено за пациентите со дијабетес тип 2 и прекумерна дебелина. Тие забележаа дека нивната студија вклучува само трчање, а други видови на вежбање може да дадат различни резултати. Исто така, возраста, полот и основните здравствени состојби не беа земени предвид во оваа студија.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе