Навивачите потпишуваат петиција, сакаат Ѓоковиќ да настапи на УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ би можело да го пропушти овогодинешниот УС Опен бидејќи не е вакциниран против коронавирусот, а навивачите покренаа петиција да му се дозволи да игра.

УС Опен се игра во Њујорк од 29 август до 11 септември, а поради тоа што не е вакциниран, Ѓоковиќ не може да влезе во САД.

Поради ова, неговите фанови започнаа онлајн петиција на платформата change.org барајќи од американската влада да му дозволи на популарниот Ноле да настапи на УС Опен. Тој неодамна го освои Вимблдон.

Петицијата е многу блиску до целта од 15.000 потписи.

Претходно, на Ѓоковиќ не му беше дозволено да игра на Австралија опен, додека играше на Ролан Гарос и го загуби четвртфиналето од Рафаел Надал.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Тенис

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Read more

Кирјос погоди бабичка, па ѝ подари пешкир

Read more

Тенисер кој фати корона во САД: Не го пуштаат Ѓоковиќ, а сами не ги почитуваат правилата

Read more

Медведев и натаму прв на АТП листата, Ѓоковиќ шести

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе