НБА ја легализираше употребата на марихуана за играчите

Најсилната кошаркарска лига во светот, НБА, го легализираше користењето марихуана за играчите кои од оваа сезона повеќе нема да бидат тестирани за оваа супстанција, пренесува Адријан Војнаровски.

НБА веќе не ја смета марихуаната за нелегална супстанција, а Унијата на играчи (NBPA) му потврди на овој американски новинар дека НБА лигата повеќе нема да има случајни тестови за марихуана, што значи дека буквално им е дадена дозвола на играчите да ја користат.

URL

Јасно, ова не значи дека после ова сите други супстанции се дозволени и Војнаровски пренесува дека ќе се продолжи со тестирање за борба против употребата на супстанции кои поттикнуваат подобра игра на спортистите (стероиди), како и употреба на други наркотици.

„Се договоривме со Сојузот на играчи за продолжување на суспензијата на случајно тестирање марихуана за сезоната 2021-22 и ќе ја фокусираме нашата програма на тестирање производи што ги подобруваат перформансите, како и лекови“, рече портпаролот на НБА лигата, Мајк Бас.

URL

Декриминализацијата на марихуаната со години е главна тема на ниво на американска влада, а локалните медиуми пишуваат дека американскиот спринтер Шакари Ричардсон бил изоставен од списокот за Олимпијадата по позитивниот тест за марихуана.

На крајот, се наведува дека повеќе од половина американски држави го декриминализирале поседувањето на мали количини марихуана.

реклама

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Read more

Фудбалерка пронајдена мртва, сопругот го призна убиството: Бог ми кажа да ја убијам

Read more

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Read more

Кошарка

Кари го надигра Дончиќ и донесе водство на Голден Стејт против Далас

Read more

Џими Батлер брилјираше, Мајами поведе против Бостон во финалето на Истокот

Read more

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Read more

Дончиќ го одведе Далас во финалето на Запад, отпаднаа бранителот и вицешампионот

Read more
 

Спорт

Очајничка понуда на ПСЖ до Мбапе за да остане: Не е сè во парите

Читај повеќе

Пред една година за малку ќе умреше на терен, сега има понуди од три клуба

Читај повеќе

ФИФА ја расплака Италија: Место Еквадор во Катар може само друга јужноамериканска репрезентација

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роде ја покажа огромната посекотина по крвавото финале во Лига Европа

Читај повеќе

Фудбалерка пронајдена мртва, сопругот го призна убиството: Бог ми кажа да ја убијам

Читај повеќе

Ибра одбил да игра за Шведска во Лигата на нации

Читај повеќе

Обамејанг објави репрезентативна пензија, ќе ѝ се посвети на Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Кари го надигра Дончиќ и донесе водство на Голден Стејт против Далас

Читај повеќе

Пјаниќ се враќа во Италија, но не кај Јуве

Читај повеќе