Не е сеедно како се сушат лековитите билки - постојат правила

Сте биле во природа, сте набрале лековити билки и логично, наредниот чекор е да ги исушите за ги сочувате за зимата која е пред нас.

Иако на многумина им се чини дека тоа е навистина едноставно, сепак постојат правила кои мора да се почитуваат.

Оние поискусните билкари советуваат дека растенијата не треба да се мијат пред сушење, а со сушењето треба да почнете што побрзо откако ќе ги наберите бидејќи преку стоењето можат да изгубат од вредните активни супстанци.

Цветовите, листовите и останатите делови треба да се сушат цели, а дури потоа може да се ситнат - непосредно пред користење. Кога сушите корен, него сепак треба претходно да го подготвите, па затоа задолжително исечкајте го, а кога ќе се исуши истолчете го пред употреба.

Наједноставен начин на сушење е да постелите чиста хартиена крпа на која ќе ги распоредите сите билки и и ќе оставите да се исушат. Сепак, најдобриот начин за сушење е на ладно и на промаја, а не на директна сончева светлина. Нашите баби порано лековитите билки ги ставале на конец и ги сушеле над печките или на поткровјето. Во таков случај, стебленцата од билките врзете ги со конец и обесете ги однопаку, но да не бидат прегусти бидејќи помеѓу билките треба да циркулира воздух.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Живот

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе