Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Истражувања покажаа дека оние коишто не спијат доволно имаат поголеми шанси да се разболат од грип и различни вируси бидејќи им опаѓа имунитетот и тогаш се почувствителни.

Сонот е важен за правилно функционирање, концентрација, мотивација и успешно извршување на секојдневните обврски, но и покрај честите предупредувања и советите, луѓето не се придржуваат до правилото да спијат 8 часа, туку гледаат серии до доцна во ноќта.

Докторката Ребека Робинс објасни што се случува во мозокот кога спиеме само 6 или помалку часа и што се случува во нашето тело кога спиеме еден час повеќе.

„Ако спиете 8 часа, а наредната вечер 6 часа - се менува ритамот на телото и му испраќате порака дека се прилагодувате на друга временска зона. Секое следно заминување во кревет е предизвик за него и на тој начин се создава конфузија. Токсините кои ги испушта мозокот може да доведат до сериозни компликации и проблеми како што е деменција“, вели таа.

Истражувањата покажуваат дека оние коишто не спијат доволно имаат поголема шанса да се разболат од грип и различни вируси бидејќи опаѓа имунитетот и луѓето стануваат чувствителни.

Најважно е да имате распоред за спиење и будење бидејќи тоа е клучно за добра здравје. Многумина сметаат дека рутина за спиење им е потребна само на децата, но е неопходна и на возрасните.

Не користете телефон пред спиење туку одвојте неколку минути за медитација за да заспиете полесно, пишува LADBible.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Здравје

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Read more
 

Магазин

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе