Неколку причини зошто треба да јадете круши

Крушата е највкусното сезонско овошје. Ова овошје има низа други позитивни ефекти по нашето здравје.

Лекарите постојано нè опоменуваат дека треба да јадеме овошје, особено во овој период кога треба да го зајакнеме имунитетот.

Зошто треба да јадеме круши?

Една круша содржи околу 6 гр влакна. Крушите содржат пектин кој го намалува лошиот холестерол во телото.

Го зајакнуваат имунитетот

Крушите се одлични за зајакнување на имунитетот. Богати се со антиоксиданси кои ја намалуваат количината на слободните радикали во телото. Содржат витамини и минерали кои ќе му помогнат на телото да се штити од настинки и грип.

Сокот од свежо исцедена круша може да ја намали и високата телесна температура.

Бремените жени треба да јадат круши бидејќи се богати со фолна киселина која се препорачува за време на бременоста.

Растителните влакна коишто ги содржи крушата се одлични за здравјето на дигестивниот систем и може да спречат рак на дебело црево.

Крушите му помагаат на телото да го апсорбира калциумот и на тој начин се спречува создавање на остеопороза.

Ова овошје е добро и за намалување на високиот крвен притисок, а научниците велат дека доколку јадете круши значително се намалува ризикот од инфаркт.

Крушите се богати со глукоза и фруктоза па на телото му даваат значително повеќе енергија.

Читајте следно: Колач со круши

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Здравје

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Што точно се случува во телото кога ќе испиете кафе на празен желудник?

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе