Неколку трикови како може да го спасите пресоленото јадење

Павлака за готвење може да го спаси пресоленото месо. Исто така, намирниците како што се компир, њоки или тесто помагаат да го апсорбирате вишокот на сол. Помагаат и доматите кога станува збор за сос од зеленчук.

Наједноставно е да излупите компир, да го додадете во пресолената супа и оставете да се вари. Компирот го впива вишокот сол, а на крајот извадете го и послужете го јадењето како да не се случило ништо.

Во продолжение прочитајте уште неколку совети кои ги користат најпознатите светски готвачи.  

Пресолена супа и други течни јадења

Наједноставно е да додадете малку вода и да оставете да се вари неколку минути. Оваа метода може да биде добра само ако малку сте го пресолиле јадењето, па не треба да додавате многу вода. Ќе ви помогне и ако ставите ориз. Оризот ќе го впие вишокот сол. Исто така, може да додадете шеќер – почекајте да се растопи, па пробајте. Повторете ја постапката додека има потреба. Трикот со шеќер може да помогне доколку многу сте го пресолиле јадењето.

Пресолено месо

Павлаката за готвење може да го спаси месото ако сте го пресолиле. Ставете го месото во сад во кисела павлака и оставете го да се излади. Доколку сте го пресолиле меленото месо додајте ситно сечкана зелка, тиквичка или нарендајте компир во смесата. Ќе го неутрализирате вкусот на сол, а јадењето ќе биде сочно.

Пресолен зеленчук

Пресолениот сос од зеленчук ќе го спасите само доколку додадете уште домати. Исечкајте во јадењето и оставете да се вари. Вишокот сол од варениот зеленчук ќе го отстраните така што ќе додадете топла вода и ќе оставете да се вари неколку минути.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Рецепти

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Read more

Стар руски рецепт за најсочните палачинки, вреди да ги пробате

Read more

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Десерт на денот: Пита со боровинки и ореви

Read more
 

Магазин

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Читај повеќе
  • play_arrow

Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со телото кога ќе престанеме да јадеме?

Читај повеќе

Разбиваме митови за хороскопските знаци: Овенот не е агресивен, Ракот одлично се справува со емоциите

Читај повеќе

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Читај повеќе

Календар за прихрана: Каква храна да му давате на бебето по месеци?

Читај повеќе

Зошто мажите не се одлучуваат на брак, иако се заљубени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо темпо и без пауза: Вежби за затегнување на стомачните мускули

Читај повеќе

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Читај повеќе