Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Креаторот на популарната апликација смета дека е важно да се прифати вештачката интелигенција.

Вештачката интелигенција се разви исклучително брзо во изминатите неколку години и дополнително ги поттикна стравувањата дека во блиска иднина би можела да нè замени на работното место.

Дали навистина ќе се случи тоа? За одредени работни места неизбежно да, иако некои веруваат дека тоа веќе се случува, а дека масовните отпуштања во технолошката индустрија се првите знаци за имплементација на оваа технологија кај работната сила.

Од друга страна, Марк Закерберг во едно неодамнешно интервју рече дека масовните отпуштања не се поврзани со вештачката интелигенција, туку дека компаниите го коригираат прекумерното вработување за време на пандемијата.

Своето мислење за BBC го искажа и Ованес Авојан, креаторот на апликацијата Picsart, која денес вреди милијарда долари и која користи вештачка интелигенција за обработка на слики и видеа.

Како што тврди Авојан, вештачката интелигенција нема да биде таа што ќе ни ги одземе работните места, туку тоа ќе бидат луѓето кои знаат да ја користат.

Поранешниот професор од Ерменија советува да не ѝ се спротивставуваме:

„Гледајте на вештачката интелигенција како копилот, како асистент во вашиот работен и креативен процес и прифатете ја наместо да ѝ се спротивставувате“.

Иако вели дека нема причина за страв, Авојан предупреди дека оние што не го прават тоа може да заостанат на пазарот на трудот, додавајќи дека сè уште е потребно време за да се осмислат различни начини на користење и можности.

„Ако не ја искористите оваа можност, би можеле да станете неконкурентни и помалку продуктивни.“

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе