СЕРИЈА А 2019/20

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Изненадувачка победа на Удинезе среде „Олимпико“ на која гол постигна и македонскиот напаѓач Илија Несторовски. Аталанта го победи Наполи и стави крај на борбата за Лигата на шампионите.

Рома и дефинитивно се збогува со шансите за пласман во Лигата на шампионите откако синоќа доживеа неочекуван пораз од Удинезе, тим кој се бори за опстанок.

Изненадувањето го најави Кевин Лазања во 12. минута, а од 29-тата римјаните мораа да играат со 10 играчи откако Диего Пероти заработи директен црвен картон поради опасна игра.

Македонскиот интернационалец Илија Несторовски натпреварот го почна од клупата за резерви, а во игра влезе во 65. минута. Тринаесет минути подоцна на одлична асистенција на Родриго Де Паул ја затресе мрежата на Антонио Миранте запечатувајќи ја победата на гостите од Удине.

Remote video URL

Ова е само втор гол за популарниот НестоГол сезонава на кој чекаше дури 16 кола бидејќи првиот го постигна во 13. коло во поразот од 2:1 од Сампдорија.

На Рома не ѝ оди во прилог ниту резултатот од Бергамо каде Аталанта го совлада Наполи со 2:0. Марко Пашалиќ и Робин Гозенс во воведните минути од вториот дел набрзина ја затресоа гостинската мрежа. Кај гостинскиот тим не доби минутажа нашиот бисер Елиф Елмас.

Remote video URL

Со новите три бода Аталанта и натаму е на 4. место со 60 бодови, но дури 12 повеќе од петтата Рома и 15 пред шестопласираниот Наполи. По ова 29. коло дефинитивно се става крај на борбата за првите четири позиции кои водат во Лигата на шампионите и каде ќе играат Јувентус, Лацио, Интер и Аталанта. Математички останатите сѐ уште се во игра, но едноставно тешко е за верување дека Аталанта, кој игра одлично, ќе прокоцка толкава предност.

Удинезе на Несторовски со 31 бод е на делба на 13. место со Фиорентина и Торино, а има 6 повеќе од зоната за испаѓање.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе