Нетанјаху мета на исмевање: Хабиби, со која армија го планираш ова?

Лидерот на Хезболах Хасан Насрала му вети на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „изненадувања“ по повеќе од седум месеци борби долж либанско-израелската граница.

Обраќајќи му се на Нетанјаху за време на телевизискиот говор во знак на почит на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа заедно со неколку негови придружници, Насрала рече: „Отпорот ве изненади на 8 октомври... Треба да очекувате повеќе изненадувања“.

„Нетанјаху оди во ќорсокак и го води противничкиот фронт до историска и значајна победа. Ниту вашата измама, ниту притисокот на вашите господари нема да ви помогнат, а овој отпор ќе продолжи. Секогаш сме биле транспарентни за фактот дека кога одете во битка, имаме јасни цели и рековме дека нашата прва цел е да ја поддржиме Газа, а втората е да спречиме каква било агресија врз Либан“, рече Насрала.

Заканата на Насрала дојде како одговор на изјавите што претходно ги даде израелскиот премиер при посетата на штабот на војската во Северната команда. Нетанјаху им кажа на војниците дека Тел Авив има „детални, важни, дури и изненадувачки планови“ за справување со Хезболах. „Но, јас не ги споделувам тие планови со непријателот“, рече тој, додавајќи дека има две цели: да ја врати безбедноста во северен Израел и да им дозволи на раселените да се вратат дома.

„Нетанјаху сака луѓето да веруваат дека тој знае како да управува со психолошка војна. Но, дури и во Израел, поранешниот министер за одбрана Авигдор Либерман му рече: „Хабиби, со која армија планираш да одиш во Јужен Либан?“, се пошегува првиот човек на Хезболах.

Хезболах отвори фронт со Израел на 8 октомври за поддршка на Хамас. Израелската војска напаѓа подлабоко и подлабоко во Либан, гаѓајќи функционери на Хезболах - но убивајќи повеќе од 60 цивили во тој процес. Во последните денови Хезболах ги засили своите напади врз воени позиции во северен Израел, користејќи беспилотни летала и нови видови оружје.

реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Свет

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Read more

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе