НБА 2023/2024

Ни неверојатниот трипл-дабл на Јокиќ не му помогна на Денвер

Никола Јокиќ оствари неверојатен трипл-дабл, но неговиот тим Денвер загуби со 115:110 на гостувањето кај Њу Орлеанс.

Јокиќ за 36 минути на паркетот постигна 26 поени со 16 скока и дури 18 асистенции, но ниту тоа не беше доволно за триумф на Нагетс.

Згора на тоа, Денвер во ниту еден момент од мечот немаше водство и на крајот сосема заслужено беше поразен.

Remote video URL

Њу Орлеанс Пеликанс до победата го предводеа Зион Вилиамсон со 26, Јонас Валанчиунас со 22 и Брендон Инграм со 21 поен.

Од останатите натпревари вреди да се издвои победата на Лос Анџелес Лејкерс над Портланд Треил Блејзерс на гости со 107:95 благодарение на одличниот Леброн Џејмс кој постигна 35 поени со 9 скока, како и одличниот натпревар што го одиграа Сан Антонио Спарс и Сакраменто Кингс.

Remote video URL

На крајот Сакраменто победи со 129:120 на крилјата на одличниот Де'Арон Фокс кој постигна дури 43 поени со 8 асистенции и 7 скока, додека на другата страна одличен беше Виктор Вембанјама со 27 поени и 9 скока.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Милвоки Бакс 99:130
Вашингтон Визардс - Њујорк Никс 99:120
Атланта Хокс - Филаделфија 76ерс 116:125
Кливленд Кавалирс - Детроит Пистонс 108:100
Сан Антонио Спарс - Сакраменто Кингс 120:129
Торонто Репторс - Бостон Селтикс 105:108
Чикаго Булс - Орландо Меџик 97:103
Њу Орлеанс Пеликанс - Денвер Нагетс 115:110
Портланд Треил Блејзерс - Лос Анџелес Лејкерс 95:107
Јута Џез - Феникс Санс 128:131
Лос Анџелес Клиперс - Хјустон Рокитс 106:100

Табела:

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе